Kalendář akcí

Exkurze "Jedeme na farmu" Ekofarma Vrbětice pro ZŠ Francova Lhota

Během své existence na této planetě lidé vymysleli písmo, kalendáře, matematiku, poznali fyzikální zákony, zdokonalili se v architektuře, postavili chrámy, města, stroje a udělali stovky a tisíce dalších objevů. Ale bez jednoho klíčového objevu by nic z toho neexistovalo. Je to zemědělství. Objev pravěkých lovců a sběračů, kteří začali pěstovat a šlechtit rostliny a připoutali k sobě hospodářská zvířata, ovlivnil celou další existenci lidstva.
10 000 let nás díky zemědělství tato planeta živí. Dnes zvládne uživit téměř 7,5 miliardy obyvatel. Jsme na zemědělství životně závislí. Bez něj by náš svět prostě nebyl možný. Zemědělství je strategickým a klíčovým fenoménem současnosti i budoucnosti. Jsme dědici zemědělských civilizací a s tímto vědomím bychom měli k půdě, rostlinám, živočichům a celkově k přírodě přistupovat.
Přestože v zemědělské prvovýrobě dnes pracuje jenom něco přes 1 % obyvatel naší země, jsou tito, díky úzké spolupráci s jinými oblastmi hospodářství, schopni uživit nás ostatní. Je to dáno používáním a dostatkem průmyslových hnojiv, mechanizace a nových technologií. Naše zemědělství se však potýká s hrozbami, které mohou v dohledné budoucnosti způsobit vážné problémy s dlouhodobým dopadem. Za všechny jmenujme tlak na vysokou produkci na úkor dopadů na životní prostředí, nebo konkurenci v globálním trhu s potravinami.
A pak je tu ještě jedna, zásadní hrozba: lidí v zemědělství ubývá. V roce 1948 pracovalo v českém zemědělství přes 1 a čtvrt miliónu mužů a žen. V roce 1968 to bylo 717 tisíc. A v roce 2016 už jen 130 tisíc. Farmářů, zootechniků, agronomů, pěstitelů nebo zemědělských techniků začíná být u nás nedostatek. Aktuálně chybí 4,5 tisíce zaměstnanců a až 15 tisíc sezónních pracovníků. Starší generace odchází do penze a mladá generace učňů, středoškoláků i absolventů vysokých škol nemá o náročnou práci velký zájem.
Když však nebudeme mít na našich polích, ve stájích, v sadech nebo v zemědělském a potravinářském výzkumu dostatek kvalifikovaných lidí, bude stále obtížnější vyprodukovat dostatek potravin. Pak se staneme závislými na druhých, což může být za jistých okolností nebezpečné. Doby blahobytu nemusí trvat věčně. Mohou přijít krize, na které buď budeme připraveni, nebo nás zaskočí.
Projekt Pomozte nám zachránit farmáře, chce vzbudit v mladých lidech zájem podílet se vlastní prací na utváření udržitelné krajiny, na výrobě zdravých potravin a na ochraně zemědělské půdy, jejíž úrodnost by měla zůstat zachována i pro další generace. Hledá cesty, jak mladým lidem ukázat, že práce v agrárním a potravinářském sektoru je zajímavá a perspektivní.
Proto zve žáky na farmy, aby jim ukázal každodenní život lidí, kteří v zemědělství pracují. Představuje jim nejnovější technologie v zemědělském provozu a v péči o zvířata i rostliny. Mohou porovnat klasické, konvenční a ekologicky zaměřené provozy, poznávat cestu potravin z pole až do regálů obchodů a vyzkoušet si potraviny sami vyrobit. To vše je doplněno besedami, soutěžemi, výukovými programy i projektovým Školním farmářským dnem.
V dobře řízeném udržitelném zemědělství a potravinářství je ukrytý ten nejdůležitější klíč k našemu zdraví a dlouhému životu i zdraví naší planety. To, že ovládáme postupy, technologie a jsme schopni si sami vyprodukovat potraviny, které nás uživí, je naše největší bohatství. Naše příroda, která nám toto umožňuje, je naše největší bohatství. To všechno je dědictví po předcích, které máme jen dočasně v pronájmu, abychom ho jednou předali další generaci. Aby je dál spolehlivě uživilo.
A tak tedy: Pomozte nám zachránit farmáře!
Petr Vinš