Pomozte nám zachránit farmáře

„ Agroturistika vám dává příležitost prožívat přítomný okamžik Tady a teď.“

Kdy naposledy jste měli možnost poležet si v seně, nakrmit a pomazlit se s koníkem, kravičkou nebo kozičkou? Popovídat si se sousedem? Kdy naposledy jste ochutnali čerstvě utržené rajče z keře chvíli potom, co zapršelo, přičichli k čerstvě zoranému poli, ochutnali štiplavou jarní ředkvičku nebo si namazali na chleba poctivý tvaroh?

Mnoho z nás prožívá uspěchaný život a mnohdy již ani nevíme, jakou radost nám mohou přinést tyto prosté a dříve běžné věci. Nemáme možnost prožívat činnosti, kterou jsou v souladu s ročním obdobím a počasím. Tohle všechno vám umožní prožít agroturistika.

Agroturistika je moderní pojetí turistiky, kdy lidé tráví svůj volný čas na zemědělských usedlostech nebo rodinných farmách, vinicích a dobrovolně se podílí na činnostech na farmě.

Je velmi oblíbená u rodin s dětmi, ale výjimkou nejsou ani vysoce postavení manažeři, kteří tímto způsobem relaxují a prožívají, čím dál více oblíbený a nezbytný, digitální detox.

Účastníci mají možnost vidět hospodářská zvířata, zjistit co obnáší celodenní péče o ně, naučí se pracovat v zahradě, poznají, kolik námahy stojí za okopáním záhonu, ochutnají čerstvé a kvalitní produkty, intenzivně prožijí dny venku, poznají nové lidi a mnoho dalšího. Činnosti na farmě nebo vinici dají člověku více či méně fyzicky zabrat. Díky fyzické námaze si dokonale vyčistíte hlavu a dostaví se vám pocity životního naplnění, osobní spokojenosti a svobody.

Nabídka farem, které nabízejí agroturistiku, jsou různé. Některé nabízejí pouze jednodenní zážitek, jiné poskytují kompletní služby včetně možnosti ubytování a stravování.

Jednou z mnoha výhod agroturistiky je, že zpravidla nemusíte cestovat daleko. Mnohdy ty největší prožitky na vás čekají hned „ za rohem “.

…Vydejte se hledat a prožívat běžné okamžiky.

Zpracovala Ing. Ludmila Mužikovská

 

Odkaz na projekt Prázdniny na farmě, kde najdete spoustu tipů kam se vydat…

http://www.prazdninynavenkove.cz/kam-vyrazit/ 

Agroturistika ve Zlínském kraji:

Agroturistika mimo Zlínský kraj: